Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, gospodarka Wenezueli skurczyła się od 2013 roku o ponad 60 proc. Żaden kraj, nie doświadczył w ostatnich 50 latach tak poważnej zapaści.
(…)Prawdziwy kryzys w Wenezueli nie zaczął się od śp. Hugo Chaveza. On i prezydent Nicolas Maduro, to nieunikniony rezultat ponad 40 lat stabilnego rozwoju gospodarczego, połączonego z nieustannie niszczącą demokrację kulturą polityczną. Chavezowski >>Socjalizm XXI wieku<<, kontynuowany obecnie przez Maduro, jest wytworem czterech dekad korupcji i rozdętej biurokracji, które to demokrację obróciły w totalitaryzm – pisze Victor Mata, publicysta Instytutu Actona.
Wenezuela Saudyjska
Wenezuela jest największym producentem ropy naftowej w Ameryce Południowej, zajmując tym samym 6-te miejsce na świecie. Kraj jest również wiodącym wytwórcą : kukurydzy, ryżu, fasoli, soczewicy, manioku, ziemniaków, kawy i kakaowca. Poza tym, uprawiana jest trzcina cukrowa, bawełna, sezam, agawa sizalowa, orzeszki ziemne, tytoń oraz liczne warzywa i owoce. Warto wspomnieć o pozostałych surowcach wydobywanych w owym kraju; boksyty, złoto i diamenty. Górnictwo stanowi aż 1/3 wartości produktu krajowego brutto i 97% wartości eksportu.
Ile kosztują płatki przy hiperinflacji?
Inflacja jest jednym z podstawowych wskaźników makroekonomicznych, obrazujących sytuację gospodarczą danego kraju. Zjawisko to oznacza wzrost cen na rynku, a co za tym idzie – spadek siły nabywczej pieniądza.
Cena płatków Nestle wzrosła o około 3400 proc. w stosunku do ubiegłego roku, zaś tilapia – miejscowy gatunek ryby, kosztuje 2 dolary za kilogram. Jest to równowartość ponad tygodniowej płacy dla Wenezuelczyków zarabiających kwotę minimalną.
„Musimy sprzedawać poza krajem, aby przetrwać”
Musimy sprzedawać poza krajem, aby przetrwać – mówi Maduro, kiedyś kierowca autobusu.
Ogromna większość Wenezuelczyków opuszczających ojczyznę wybierała jako cel kraje regionu. W Kolumbii znalazło schronienie 1,3 miliona przybyszów z sąsiedniej Wenezueli, w Peru – 768 000, w Chile – 288 000, w Ekwadorze – 263 000, w Argentynie – 130 000, a w Brazylii – 168 000.
“The Venezuela Crisis: State Of Disaster”
Niegdyś najbogatszy kraj Ameryki Łacińskiej, dziś z kulejącą gospodarką, wysokim wskaźnikiem przestępczości, wszechobecną korupcją i hiperinflacją. Brian Price we współpracy z Jayem Newmanem nakręcili przełomowy film dokumentalny, który przedstawia kontrast pomiędzy milionami głodujących Wenezuelczyków, a dobrze prosperującymi urzędnikami rządowymi.
Źródło:
The Collapse of Venezuela and Its Impact on the Region
How Venezuela Fell From the Richest Country in South America into Crisis