Według raportu opublikowanego przez Global Protection Cluster, pod kierownictwem UNHCR, w pierwszej połowie bieżącego roku udokumentowano wzrost liczby dzieci rekrutowanych do działań wojennych (230 przypadków), w porównaniu do roku poprzedniego (215 przypadków).
Pandemia COVID-19 przyczyniła się do zamknięcia szkół, co jawi się główną przyczyną handlu dziećmi w celach zarobkowych. Małoletni sprzedawani są do kopalń złota, zaś zyski pochodzące z ich pracy kierowane są bezpośrednio do rekrutujących sił zbrojnych, które zagrabione środki lokują w handel bronią, finansowanie przemocy oraz dla celów osobistych.
„Jesteśmy świadkami jednego z najbardziej rażących naruszeń praw człowieka w Sahelu, wywołanego pogorszeniem się sytuacji społeczno-gospodarczej, narastającymi konfliktami wewnętrznymi oraz pandemią COVID-19” – podkreśliła Zastępca Wysokiego Komisarza UNHCR ds. Ochrony, Gillian Triggs.
UNHCR apeluje o zwiększenie wsparcia na rzecz zapobiegania zjawisku handlu ludźmi, zapewnienie ochrony osobom najbardziej narażonym, udzielanie wsparcia ofiarom i pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców karygodnych czynów.
Raport GPC ostrzega, iż pomimo wzrostu odnotowanych przypadków naruszeń praw człowieka, w tym przemocy uwarunkowanej płcią, handlu ludźmi i rekrutacji dzieci do celów wojennych; prawie 40 milionów wewnętrznie przesiedlonych oraz dotkniętych konfliktami ofiar, może nie otrzymać wsparcia na skutek niewystarczającego finansowania.
Według raportu GPC, zaledwie 25% z tegorocznych funduszy zostało przeznaczonych na ochronę osób zagrożonych kryzysem humanitarnym